Co to jest colostrum i kiedy je przyjmować?

Colostrum bovinum jest naturalnym produktem bydlęcym, który od pewnego czasu zdobywa sobie duże uznanie w kręgach medycyny naturalnej. Produkt ten dostępny jest między innymi w postaci kapsułek, co pomaga w jego używaniu.

Czym dokładnie jest colostrum?

Colostrum to inaczej siara bydlęca albo młodziwo. Jest to pierwszy produkt, który wydostaje się tuż po porodzie z gruczołów mlekowych krowy, kozy czy innych ssaków. Wytwarzanie siary trwa przez ostatnie chwile ciąży, a już po kilku godzinach od porodu ulega ona przemianie w mleko.

Czym różni się siara od mleka?

Siara jest znacznie bogatsza w składniki odżywcze niż mleko. Jej zadaniem jest natychmiastowe wzmocnienie młodego organizmu, przekazanie mu niezbędnych składników odżywczych i ochronnych. W porównaniu do siary mleko jest znacznie uboższe w składniki odżywcze. Różnią się też wyglądem: colostrum jest bardzo gęste i żółte, co przyczyniło się do powstania jego tradycyjnej nazwy.

Jaki wpływ ma colostrum na człowieka?

Colostrum jeszcze do niedawna było rzadko spotykanym preparatem. Obecnie zaskarbiło sobie uznanie ze względu na swoje intensywnie odżywiające i ochronne właściwości. Przede wszystkim pobudza układ immunologiczny i działa przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Dostając się do jelit, uszczelnia je od środka, poprawia panujące w nich pH i uzupełnia pożyteczną florę bakteryjną.

Co więcej, wykazuje też inne pozytywne właściwości, takie jak działanie przeciwtrądzikowe i przeciwopryszczkowe. Opóźnia procesy starzenia się, w tym choroby degeneracyjne (Alzheimer), a także działa ochronnie na szkliwo zębów.